Efektywny model zarządzania – turkusowa organizacja


Praca bez szefa, bez podziału ról, bez standardowej hierarchii? Dla wielu osób takie rozwiązanie wydaje się niemożliwe. Tymczasem istnieją takie formy pracy, nazywane turkusową organizacją.

Innowacyjny sposób zarządzania organizacją

Turkusowa organizacja to innowacyjny sposób zarządzania przedsiębiorstwem, oparty na… zaufaniu. Osoby, które pracują w takim systemie wskazują, że można i da się w ten sposób efektywnie działać na co dzień. Dla nich podziały w firmie nie istnieją, nie ma przełożonych, hierarchii i, jak zaznaczają, rywalizacji oraz nieuczciwej gry o pozycje. Obce jest pojęcie „szefa” lub „lidera”, a praca opiera się na wzajemnym zaufaniu. Taka wizja może wydawać się nierealna, a wręcz utopijna. Czy jednak napewno?
Turkusowa organizacja dobrze się sprawdza, co budzi duże zaskoczenie wśród osób, które praktykują standardowe modele zarządzania firmą. Swoboda i pełna odpowiedzialność okazują się jednak dobrym wyborem, dającym każdemu z członków zespołu przekonanie, że jest jego integralną częścią – ważną i niezbędną. To, w praktyce, okazuje się wiążące i bardziej motywujące niż hierarchia.

System Jira Polska w innowacyjnych przedsiębiorstwach

W celu dobrej komunikacji, w innowacyjnych systemach zarządzania i w organizacji prowadzonej nieszablonowo, stosuje się system JIRA Polska. Jest to sposób na polepszenie kontaktu ze współpracownikami i lepszy przepływ danych i informacji. W trakcie codziennej pracy wpływa to na fakt, że komunikacja jest na wysokim poziomie, co przekłada się na wyniki w firmie i bezawaryjną pracę każdego członka zespołu.

Czym wyróżnia się model JIRA?

JIRA Polska to elastyczne i innowacyjne narzędzie biznesowe w postaci platformy biznesowej. Sprawdza się w zakresie zarządzania przepływem informacji w firmie, jest elastyczne i nowoczesne. Każdemu z pracowników daje możliwość dopasowania do własnych potrzeb, co powoduje, że obsługa wewnętrznych zadań w firmie jest sprawniejsza i łatwiejsza. Na bieżąco pozwala też kontrolować dokumentację, efektywnie i skutecznie zarządzać przepływem danych i tworzyć nowe zadania do wykonania.

Kiedy sprawdza się model JIRA?

System JIRA Polska sprawdza się i w małych i w dużych przedsiębiorstwach, mających wiele rozproszonych oddziałów. Daje możliwość zarządzania ewidencją i panelem, prowadzenia kartoteki pracowników oraz czuwania nad zadaniami i bieżącymi projektami.
Działanie platformy opiera się na możliwości ciągłej edycji informacji, co daje możliwość zmiany treści już jednym kliknięciem. Na stronach można tworzyć istotną dokumentacją, jak i zestawienia, notatki ze spotkań i dane biznesowe. Ma to znaczenie w zakresie efektywnego przepływu danych i zarządzania nimi, a także w kontekście dostępu poszczególnych pracowników do ważnych treści.

Tagi .Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *