Pasta czosnkowa – idealne rozwiązanie do każdej kuchni

Czosnek to oprócz cebuli jedno z najbardziej aromatycznych warzyw używanych w polskiej kuchni. Jego charakterystyczny smak i aromat pozwala na wykorzystanie w potrawach, które pierwotnie są uznawane za bezsmakowe, ale także tych, których pula składników zostanie idealnie „podbita” przez kilka ząbków czosnku. Z czosnku powstaje wiele pysznych potraw i produktów, m.in. pasta czosnkowa – http://rogowski.net.pl/portfolio_item/pasta-czosnkowa/. Sprawdź, dlaczego warto wykorzystywać czosnek w kuchni.

Czosnek – garść informacji

Należący do rodziny amarylkowatych czosnek jest bliskim krewnym pora, cebuli oraz szczypioru. Wszystkie wyżej wymienione warzywa to niespotykana wcześniej w świecie kuchni esencja nadająca smaku potrawom. Zgodnie z badaniami wielkich uczonych, mamy możliwość określenia pochodzenia głównego tematu naszych rozmów, czyli czosnku. Znany od ponad 6 tysięcy lat czosnek pochodzi z terenów dzisiejszej Azji. Znany był on już pradawnym mieszkańcom Chin i Syberii, ale jego rysunku znajdowane są również w malowidłach ściennych w Grecji oraz Egipcie.

Pierwotnie czosnek wykorzystywany był prawdopodobnie jako skuteczny lek w przypadku infekcji i stanów chorobowych powłok skórnych. Zawarte w białej główce substancje antybakteryjne i czynniki przeciwzapalne pozwalają (przy regularnym stosowaniu) na efektywną eradykację bakterii i wirusów bytujących w organizmie ludzkim.

Czosnek podobnie jak cebula jest trujący dla psów i kotów, dlatego też nie należy pozostawiać go w pobliżu ciekawych świata zwierząt, a także nie podawać im dań zawierających te składniki.

Kulinarne przygody czosnku

Czosnek to w polskiej kuchni jedno z najczęściej wykorzystywanych (zaraz po ziemniakach, cebuli i marchewce) warzyw. Cudowny aromat idealnie odnajduje się w towarzystwie soczystych mięsiw, a także mniej spektakularnych miksów zieleniny.

Czosnek zazwyczaj ulega obróbce termicznej, która odpowiada m.in. za uwolnienie aromatu, a także zmianę jego koloru i kształtu. Poddawany gotowaniu, bądź też smażeniu czosnek ulega więc miniaturyzacji, która pozwala na jego bezproblemowe spożycie (również przez dzieci).

W Polsce do najczęściej przyrządzanych z użyciem czosnku potraw należy:

1. Makaron spaghetti z szpinakiem oraz czosnkiem,
2. Czosnkula – zupa w większości składająca się z ząbków czosnku,
3. Sos czosnkowy – coraz częściej wzbogacany również koperkiem,
4. Pasta czosnkowa,
5. Sos tzatziki- wzbogacony aromatycznym czosnkiem (często niedźwiedzim).

Pasta czosnkowa – kulinarny hit, który zachwyci każdego

Wykonana z wysokiej jakości składników pasta czosnkowa to dodatek idealny do większości dań kuchni polskiej. Jej główny składnik, czyli czosnek, świetnie skomponuje się z grillowanym mięsem, wyśmienitym pieczywem, a także przyrządzoną domowymi sposobami pizzą.

Na szczególną uwagę zasługuje połączenie pieczywa oraz pasty czosnkowej. Dodanie kilku składników w postaci świeżych warzyw oraz ziół, pozwoli na stworzenie apetycznej i sycącej wiele godzin przekąski. Dzięki swojemu charakterystycznemu smakowi – pasta może stać się także tematem przewodnim organizowanej w gronie rodziny i znajomych imprezy. Połączenie pokrojonych w słupki warzyw, a także miniaturowych grzanek z pastą czosnkową to eksplozja smaku, która zachwyci nawet najbardziej wybrednego smakosza.

Ponadto pastę czosnkową wykorzystać można w czasie festiwalów smaków włoskich, czy jako dodatek do tworzonych przez nas autorskich dań. Czosnkowy aromat idealnie sprawdzi się w kuchni każdego, kto nie boi się kulinarnych eksperymentów na większą skalę.

Pasta czosnkowa – najlepsza jest ta od firmy Rogowski

Firma Rogowski to jeden z liderów branży wyrobów kulinarnych i garmażeryjnych. Tworzona przez nich pasta czosnkowa to idealny dodatek to wielu dań. Dobierane starannie składniki pozwolą na zakończoną sukcesem degustację jednego z najczęściej wybieranych w naszym kraju dodatków.

Zakup gotowej pasty to nie tylko oszczędność czasu, ale również gwarancja sukcesu. Znana jedynie pracownikom firmy receptura to klucz do sukcesu, który przesądził o ilości zakupionych za pośrednictwem firmy past czosnkowych. Jej smak to niezapomniana przygoda, którą warto powtarzać w szerszym gronie znajomych.

 

 

Szukasz więcej informacji kulinarnych? Sprawdź 3 przepisy na proste sałatki, które zjedzą ze smakiem nawet najmłodsi domownicy.

Tagi .Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *